16oCprognoza pogody

Przyroda

Rezerwat Góry Wschodnie

Utworzony w 1959 r. rezerwat florystyczny (stepowy) położony jest w pobliżu miejscowości Chotel Czerwony i zajmuje powierzchnię 1,78 ha. Rezerwat obejmuje fragment rozległego wzniesienia, zbudowanego z wielkokrystalicznych gipsów trzeciorzędowych, które były dawniej eksploatowane na tym terenie. Ich odsłanięcia są widoczne w zapadlisku ciągnącym się wzdłuż rezerwatu. Występuje tu ok. 150 gatunków ciepłolubnych muraw o charakterze stepowym. Są to m.in. gatunki umieszczone na liście roślin zagrożonych w Polsce wyginięciem: sesleria błotna i chaber pannoński. Całkowitej ochronie podlegają: miłek wiosenny, ostrołódka kosmata, ostnica włosowata i ożota zwyczajna. Na szczególną uwagę zasługuje stulisz miotłowy, gatunek charakterystyczny dla Ponidzia, który nie występuje na innych terenach Polski. Siedliska wilgotne porośnięte są roślinnością o charakterze higrofilnym, np. turzycą siną, przytulią błotną, śmiałkiem darniowym i sitem rozpierzchłym.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...