1oCprognoza pogody

Obiekty sakralne

Kościół pw. św. św. Piotra i Pawła w Stopnicy

Gotycka świątynia, ufundowana w 1362 r. przez Kazimierza Wielkiego, reprezentuje charakterystyczny dla tego mecenasa styl, który pod względem konstrukcyjnym wyraża się pseudodwunawowym korpusem oraz znacząco węższym i niższym prezbiterium. Kościoły pokutne – taka nazwa przylgnęła do tego typu świątyń, fundowanych przez króla Kazimierza w miastach takich jak Wiślica czy Szydłów – pod względem architektonicznym są ewenementem, szczególnie na gruncie rozwoju sztuki gotyckiej na historycznych ziemiach polskich. Wchodząc do wnętrza tego typu obiektu, trudno nie zauważyć jego wielkiej oryginalności, a zarazem pewnej „niepraktyczności”. Centralne rozplanowanie filarów podtrzymujących sklepienie sprawia, że wnętrze monumentalnego kościoła sprawia wrażenie niezwykle ciasnego. To właśnie sklepienie stopnickiej fary należy uznać za najcenniejszy, oryginalny element dawnego wyposażenia świątyni. W prezbiterium zachował się zwornik przedstawiający głowę fundatora, będącą jednocześnie herbem ziemi dobrzyńskiej.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...