1oCprognoza pogody

Zabytki

Zamek królewski w Szydłowie

Rozległy zespół zamkowy składał się prawdopodobnie z dwóch części: północnej, pełniącej funkcje administracyjne, oraz południowej, będącej rezydencją królewską. Było to więc założenie dwuczłonowe, przy czym starszy był człon zamku administracyjnego, a młodszy rezydencji królewskiej. Główną część zamku stanowił gotycki pałac, zwany salą rycerską, wzniesiony prawdopodobnie z inicjatywy Ludwika Węgierskiego, o wspaniałej gotyckiej kamieniarce, pełniący zarówno funkcję mieszkalną, jak i reprezentacyjną. Pałac królewski przestał spełniać swą rolę już w XV w., a czasy nowożytne, mimo podejmowanych prób odbudowy, przyniosły powolny upadek zamku. Obiekt uległ ostatecznemu zniszczeniu podczas przemarszu wojsk napoleońskich. W XIX w. przebudowano go na stajnię i wozownię. W północno-zachodnim narożniku dziedzińca stały pierwotnie dwie cylindryczne wieże. Na ich miejscu wzniesiono w XV w. piętrowy budynek zwany Skarbczykiem. Być może była to kwadratowa baszta, powiększona później od wschodu i nadbudowana w 1528 r. Obecnie w jej murach mieści się Muzeum Regionalne, przybliżające dzieje miasta i zamku. Dziedziniec zamkowy zamyka brama wzniesiona na początku XVII w. dzięki fundacji króla Zygmunta III Wazy.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...