1oCprognoza pogody

Przyroda

Rezerwat Grabowiec

Rezerwat leśno-florystyczny, znajdujący się w pobliżu miejscowości Bogucice, zajmuje 21,08 ha. Założony został w 1956 r. Obejmuje jedyny w Polsce las dębowo-grabowy wykształcony na płytkich rędzinach gipsowych. Występuje tu wiele chronionych gatunków roślin: wisienka stepowa, obuwik pospolity, lilia złotogłów, ożota zwyczajna, len włochaty, miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy i dziewięćsił bezłodygowy. Na terenach nieosłoniętych i na polanach rosną, nieobjęte ochroną prawną, gatunki roślin ciepłolubnych. Dużą atrakcją tego rezerwatu jest występujący na jego terenie dyptam jesionolistny, zwany „gorejącym krzewem Mojżesza”. Innym ważnym gatunkiem, który można tu spotkać, jest wpisany do „Czerwonej księgi” kruszczyk drobnolistny z rodziny storczykowatych. Na murawach kserotermicznych występują różnorodne pontyjskie gatunki owadów, np. motyle: modraszek gniady i paź królowej oraz trzmiel ziemny. Siedlisko grądu sprzyja z kolei występowaniu licznych chrząszczy, m.in. chronionych: biegacza złocistego i granulowanego.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...