-0oCprognoza pogody

Przyroda

Rezerwat Krzyżanowice

Rezerwat, położony w pobliżu miejscowości Leszcze, został utworzony w 1954 r. Zajmuje powierzchnię 18 ha, a ze względu na typ jest to rezerwat florystyczny (stepowy) i entomologiczny. Wzgórze, na którym znajduje się rezerwat (Garb Krzyżanowicki), zbudowane jest z margli, wapieni i gipsów, ma płaski wierzchołek oraz strome zbocza opadające w kierunku Doliny Nidy. W obrębie wierzchowiny znajdują się liczne niewielkie zagłębienia – lejki i zapadliska krasowe.

Jest to największy rezerwat kserotermiczny Ponidzia. Porasta go dobrze zachowana ciepłolubna murawa o charakterze stepowym. Obszar ten cechuje duża bioróżnorodność, a ogromna liczba gatunków kserotermicznych tworzy tu pięć dobrze wyodrębnionych zespołów roślinnych, w których występują gatunki objęte całkowitą ochroną prawną: len włochaty, miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy, sasanka łąkowa, dziewięćsił bezłodygowy, ożota zwyczajna, storczyk krwisty i ostnica włosowata. Występują tu również ciepłolubne zwierzęta bezkręgowe, często o charakterze reliktowym. Przykładem mogą być rzadko spotykane pająki: gryziel i poskocz krasny oraz narażona na wyginięcie cykada podolska, a także motyl modraszek gniady czy pasikonik (występujący na jedynym stanowisku w kraju).

 

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...