1oCprognoza pogody

Obiekty sakralne

Kościół pw. św. Bartłomieja w Chotlu Czerwonym

W Chotlu Czerwonym na malowniczo położonym gipsowym wzgórzu znajduje się gotycki kościół ufundowany w 1440 r. przez Jana Długosza. Wykonany jest z grubo obrabianego ciosu i wsparty skarpami o dwóch spadkach, które przedziela gzyms. Na południowej ściane znajdują się cztery duże okna. Do frontowej facjaty w 1850 r. dobudowano dzwonnicę w stylu neogotyckim. Na zewnątrz od wschodu zaś kapliczka, tzw. Ogrójec. Do południowej ściany przylega gotycka krucha nad którą widnieje słoneczny  zegar.  Wewnątrz niej nad ostrołukowym portalem, tablica erekcyjna z datą rozpoczęcia budowy 1440r. i postaciami świętych Stefana – króla węgierskiego oraz Hieronima z lwem u nóg, pośród których znajduje się Najświętsza Maria Panna z dzieciątkiem. W sklepieniu herb Wieniawa fundatora, przedstawiający głowę żubra. Nawa i prezbiterium pokrywa sklepienie sieciowo – żebrowe. Żebra schodzą się w kształt ostrych łuków i są połączone zwornikami,  w których widnieją trzy herby. Od strony chóru powtórzony herb Wieniawa następnie Dębno – Zbigniewa Oleśnickiego, a w prezbiterium Orzeł Jagielloński. Świątynia jest miniaturą kolegiaty wiślickiej, z braku środków przez lata nie prowadzono tu szczególnych prac remontowych, dzięki temu zewnętrzna bryła jest odzwierciedleniem tej sprzed 600 lat, jest to  więc budowla kryjąca w sobie prawdziwy styl gotycki.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...