1oCprognoza pogody

Pałace i dwory

Dwór „Murowaniec” w Szańcu

Dwór w Szańcu, potocznie zwany „Murowańcem”, wybudowany został z miejscowego kamienia w latach 1580-1609 na jeszcze starszych fundamentach gotyckiej budowli. Piętrową, ogromną budowlę wzniesiono z łupanych kamieni na rzucie prostokąta.

Jest to budynek dwukondygnacyjny, na planie prostokąta o dość regularnej sylwetce. Naroża budynku stojącego na skarpie podparte są szkarpami. Na parterze posiada obszerną kwadratową sień biegnącą na przestrzał i symetrycznie rozłożone po jej bokach cztery pomieszczenia. Podobny jest rozkład pokoi na piętrze. Pod budowlą znajdują się dwie kondygnacje piwnic, z których dostępna jest tylko górna. Sklepienie, podobnie jak na parterze, jest kolebkowe. Zachowały się renesansowe obramienia niektórych drzwi i okien, detale architektoniczno-rzeźbiarskie z ciosu, fragmenty filarowej, jednoprzęsłowej loggii. Część okien jest zamurowana. Obiekt był wielokrotnie restaurowany i remontowany, obecnie w stanie ruiny. Od około 1815 roku dwór nie jest zamieszkały. W 1985 roku stał się własnością prywatną.

W otoczeniu dworu zachowały się resztki parku dworskiego o pow. 3,61 ha. Po lewej stronie alejki tworzą go stare drzewa lipy drobnolistnej i klonu zwyczajnego, po prawej stronie alei drzewa orzecha włoskiego i innych drzew owocowych. Park jest silnie zniszczony – w większości tworzą go zarośla krzewiaste z udziałem dzikiego bzu czarnego, tarniny i wiązu, w runie zaś ziołorośla pokrzywowe.

Według legendy z tegoż dworu miał prowadzić podziemny korytarz do odległego o ok. 2 km klasztoru Kamedułów. Obecnie po zakonnikach pozostała tylko nazwa miejscowości. Wyposażenie rozebranej na początku XX w. świątyni znajdziemy m.in. w kościółku pw. św. Leonarda w Busku-Zdroju oraz w Chrobrzu nad Nidą.

W pobliżu dworu znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z1499roku.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...