1oCprognoza pogody

Przyroda

Rezerwat Owczary

W okolicach miejscowości Owczary od 1959 r. istnieje rezerwat florystyczny (słonoroślowy), zajmujący obszar 0,62 ha. Rezerwat położony jest wśród pól uprawnych, w niewielkim obniżeniu terenu, a jego środkową część stanowi rozległa kotlinka z niedużym ciekiem, zasilanym przez słone siarczano-chlorkowe źródło. Obecność źródła zadecydowała o rozwoju siedliska roślinności słonolubnej. W miejscach najwilgotniejszych rosną: łoboda oszczepowata, mannica odstająca, sitowiec nadmorski i muchotrzew solniskowy. Miejsca oddalone od cieku porastają: kończyna rozdęta, nostrzyk ząbkowany, turzyca odległokłosowa oraz komornica skrzydlastostrąkowa. Mimo znacznej degradacji szaty roślinnej, wynikającej ze źle przeprowadzonej melioracji i zaczopowania jednego z dwóch słonych źródeł, nadal można tu spotkać bogatą florę halofilną. Najciekawszym przedstawicielem fauny jest chrząszcz Pogonus persicus. To jedyne stanowisko tego owada w Polsce.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...