2oCprognoza pogody

Obiekty sakralne

Kaplica pw. św. Anny w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju

Kaplica św. Anny została wybudowana w 1888 r. ze składek kuracjuszy. Myśl zbudowania kaplicy dla kuracjuszy zrodziła się już w latach 80. XIX w. Niestety władze rosyjskie ociągały się z wydaniem pozwolenia na budowę katolickiej świątyni. Korzystając z czasowej nieobecności miejscowego dygnitarza rosyjskiego, postanowiono szybko wybudować kaplicę. Zarząd uzdrowiska, na czele z dr. Aleksandrem Dobrzyńskim, przygotował front robót do budowy kaplicy. Całością prac budowlanych kierował Karol Pawłowski, mistrz ślusarski zatrudniony w uzdrowisku. Budowa kaplicy może jeszcze dziś uchodzić za wzór doskonałej organizacji pracy. Kaplica powstała w przeciągu zaledwie trzech tygodni, a po powrocie dygnitarza została uznana jako fakt dokonany.
Kaplica zdrojowa jest wybudowana w stylu neogotyckim. Dach pokryty jest blachą cynkową i zdobiony jest dwiema mniejszymi wieżyczkami bez krzyżyków i jedną wyższą z sygnaturką. Sufit kaplicy jest płaski, kruchta sklepiona jest dwoma wieżyczkami. Ołtarz św. Anny i konfesjonał są dłuta rzeźbiarza Łabęckiego z Piotrkowic.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...