6oCprognoza pogody

Miejsca pamięci

Bronina- miejsce bitwy

Niewielka wieś położona nieopodal Buska-Zdroju słynie z rozegranej tutaj we wrześniu 1939 r. bitwy, uważanej – obok stoczonej w tym samym czasie bitwy pod Iłżą – za największe starcie zbrojne września 1939 r. na terenie ówczesnego województwa kieleckiego. 

W bitwie walczyli w słynni „Podhalańczycy”, żołnierze 22. Dywizji Piechoty Górskiej Armii „Kraków”, którzy w nocy z 8 na 9 września zaatakowali niemiecki oddział zmotoryzowany, wracający do Pińczowa po nieudanej próbie przejęcia mostu na Wiśle w Szczucinie. Pierwszą fazę bitwy Polacy rozstrzygnęli na swoją korzyść, niszcząc kilkanaście samochodów oraz biorąc do niewoli ok. 30 jeńców. W nocnym ataku oraz podczas walk toczonych od rana 9 września nie zdołali jednak rozbić głównych sił niemieckiego oddziału, który wezwał na odsiecz dywizję piechoty spod Pińczowa, dysponującą silną artylerią. Zaatakowani od strony Buska Polacy stawiali zacięty opór, ale zostali pokonani i, poniósłszy duże straty, wycofali się w rejon Stopnicy. W Broninie, przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 73 Kielce – Tarnów z drogą do Widuchowej, stoi zbudowany z granitowej kostki pomnik zwieńczony wojskowym orzełkiem. W centrum wsi, na skarpie nad drogą nr 73, ustawione są dwa miecze, jeden z orłem, drugi z tarczą z napisem. Obok nich stoi armata wyprodukowana już po wojnie.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...